۱۳۸۹ شهریور ۳, چهارشنبه

آگاهی نامه (تازه ترین اخباروتحولات)

عکس / مشکل آب حاشيه نشينان تهران

نامه ی ۵ زندانی سیاسی به رئیس جمهور برزیل
حضور پرزیدنت داسیلوا، رییس جمهور محترم برزیل
با گرم ترین و صمیمانه ترین درودها برای شما و مردم برزیل

عالی جناب،
ما امضاء کنندگان و حمایت کنندگان این نامه می دانیم که شما راه دشوار رسیدن به دموکراسی را از پایه ای ترین سطوح مبارزات سندیکایی تا سر حد فدراسیون های سراسری کارگری برزیل و در عرصه های سیاست جهانی با همراهی آرای مردم دموکرات و آزادی خواه برزیل طی نموده اید. ما جمعی از فعالان اتحادیه ای و سندیکایی، عقیدتی و سیاسی که صرفاً به دلیل انجام وظایف شغلی و سندیکایی و آرایمان در زندان های جمهوری اسلامی محبوس شده ایم، ملاحظه کردیم که شما از حقوق انسانی یک زن و مادر ایرانی دفاع نموده و حتی آماده دادن پناهندگی به نامبرده شدید. دیدن چنین برخورد بشر دوستانه ای ما را بر آن داشت تا از شما بخواهیم که برای بهتر شناختن مقاماتی که در ایران خود را دوستان شما معرفی می کنند بخواهید تا نسبت به رعایت حقوق انسانی و آزادی ما اقدام نمایند، هر چند که برخورد و جواب آنها برای آزادی آن خانم هم به شما گوشه ای از رعایت حقوق بشر توسط این آقایان را به شما و جهانیان نشان می دهد.

عالی جناب داسیلوا،
به عنوان بخشی از نمایندگان کارگری روشن فکری صنوف و مشاغل گوناگون از شما به عنوان یک عضو اتحادیه ها و فدراسیون های کارگری و یکی از رهبران ملت های بزرگ کشورهای جهان و خصوصاً آمریکای لاتین با آن سوابق آزادی خواهانه و عدالت جویانه، می خواهیم که از مقاماتی که در کشور ما خود را دوست شما معرفی می کنند بخواهید که تمام زندانیان اتحادیه ای، کارگری، سیاسی و عقیدتی را آزاد نمایند. با طرح چنین درخواست دوستانه ای شما شناخت بیشتری از این مقامات به دست می آورید.

در خاتمه بهترین آرزوهای خود را برای شما و مردم برزیل در راه رسیدن به موفقیت های بیشتر ابراز می داریم.

زنده باد همبستگی بین المللی زحمت کشان و آزادی خواهان

اسامی امضاء کنندگان :
منصور اسانلو، عضو
حشمت الله طبرزدی، عضو اتحادیه دانشجویان و دانش آموختگان ایران
رسول بداغی، عضو
رضا رفیعی، عضو
عیسی سحر خیر، عضوTo the kind attention of : His Excellency Mr. Lola Da Silva, The Honorable President of Brazil

Belao signatories, Unionist and members of labor syndicates of Iran, Who are in prison clue to their mobilization and activities in defense of labor rights and demand for better working conditions, Send the Brazilian nation and your kind self their deepest regards .

Neared aware and proud of your past activities and straggle for the improvement of light for the Brazilian masses, Specially advancement of labor rights and conditions . Your activities as the leader of the shoe makers syndicate, In coordination with other Brazilian workers federations in support of universal human rights declaration and international workers rights, Are widespread knowledge within the Iranian workers syndications, For the oppressed labor movement in Iran .

We have recently learned that your excellency has taken a moral and human step to save an Iranian mother on the death raw . This gesture has touched of millions of Iranian men and women, And once again has made the Iran unionists very proud of the you .

As a friend of the Iranian nation and the government of Iran, You are able and capable to assert pressure on the Iranian officials to ether forgive the Iranian death raw mother, Or to accept your offer of political asylum to her .

On the offer hand, Many more Iranian prisoners, Who are innocent labor activists, Union and syndicate members, are serving time in Iranian prisons, Their only crime is their desire to strengthen the union movement in Iran in support of justice for labor.

They, As well, look upon you to use your influence to free them from prison .

These prisoners are members of the international labor organization and other international organization, Such as W. F. T. V. and I. T. U. C., Human rights activities and journalists . Members of the International Journalists Federation and Reporters Without Frontiers, Teachers belonging to the International Education and Teachers Federation, And laborious members of International Transportation Federation .

The signatories of the open letter, Who are spending unjust prison terms, Look upon your solidarity and sincere efforts towards their request .

Last, But not least, We request from you to kindly give our heart warm regards to the hard working people of Brazil, And we hope the solidarity of our two nations serve the interests of global peace and prosperity for all .

Long live global peace, Freedom, Justice and democracy

A list of the prisoners supporting this letter is included :

M. Osanloo, Member of IFT
*
H. Tabarzadi, Member of IDF
*
R. Bodaghi, Member of IEO
*
R. Rafie, Member of IJF
*
E. SaharKhiz, Member of IJFنظر آیت‌الله خمینی در مورد قانون چند همسری و اعدام زن آبستن

اوریانا فالاچی خبرنگار و نویسنده ایتالیایی در تاریخ دو مهر پنجاه و هشت مصاحبه‌ای با آیت‌الله خمینی انجام داده است. در بخشی از مصاحبه فالاچی از آیت‌الله خمینی سوالی در مورد قانون چهار همسری می‌پرسد آیت‌الله خمینی که قانون چهار همسری را کاملا مترقی می‌داند پاسخ می‌دهد:«قانون اینکه یک مرد بتواند با چهار زن ازدواج کند قانونی است خیلی مترقی و برای خوبی زن‌ها نوشته شده است. به خاطر اینکه تعداد زن‌ها از مردها خیلی بیشتر است. مونث بیشتر از مذکر متولد می‌شود. در جنگ‌ها، مردان بیشتر از زنان کشته می‌دهند. یک زن احتیاج به یک مرد دارد. پس باید چه کار کرد که در این دنیا زنان بیشتر از مردان هستند؟ آیا شما ترجیح می‌دهید که زنان اضافی بروند و فاحشه شوند؟ و یا اینکه با یک مرد که چند زن دارد ازدواج کنند؟ به نظر من صحیح نیست که زن‌های تنها فاحشه شوند....»اگر چه در ادامه فالاچی می‌گوید:«ولی امام، این قوانین و رسوم مربوط به ۱۴۰۰ سال قبل است به نظر شما فکر نمی‌کنید که دنیا پیشرفت کرده است؟» و البته که دیگر آیت‌الله خمینی توضیح بیشتری در مورد قانون چهار همسری نمی‌دهد.....

در جای دیگری فالاچی نظر آیت‌الله خمینی را در مورد اعدام یک زن آبستن می‌پرسد:«زن هجده ساله آبستنی که چند هفته قبل به خاطر زنا در به‌شهر اعدام شد؟». آیت‌الله خمینی پاسخ می‌دهد:«آبستن؟ دروغ است. دروغی است همانند اینکه می‌گویند سینه زنان را می‌برند. در اسلام چنین وقایعی اتفاق نمی‌افتد، زن آبستن را اعدام نمی‌کنند». خوشبختانه فالاچی مثل لری کینک در برخورد با احمدی نژاد نادان بازی در نمی‌آورد. فالاچی ادامه می‌دهد:«دروغ نیست امام. تمام روزنامه‌های ایران درباره آن نوشتند و همچنین در تلوزیون میزگردی تشکیل شد، برای اینکه به مردی که با او زنا کرده بود فقط صد ضربه شلاق زده بودند، و آیت‌الله خمینی که متوجه می‌شود با خبرنگاری آشنا به اوضاع کشور مواجه شده پاسخ می‌دهد: «اگر این طور است شاید حقش بوده ،من چه می‌دانم. شاید آن زن کار دیگری کرده بود. از دادگاهی که آن را محکوم کرده سوال کنید. کافی است، از این مسائل صحبت نکنیم، خسته شده‌ام.»

این روزها قانون حمایت از خانواده مطرح است و امروز کسانی منتقد این قانون شده‌اند که پیشتر کلام آیت‌الله خمینی را نقدناپذیر می دانستند. همچنین با مطرح شدن لایحه حمایت از خانواده ماجرای سنگسار سکینه محمدی موضوع دیگر این روزهاست. گرچه آیت‌الله خمینی سی سال پیش خشت اول را کج نهاده بود اما قرارنیست نسل جدید با سکوت خود بر آن خشت کج خشتی دگر نهد........

منبع: هر دو منبع متن مصاحبه را تایید می‌کنند

1- بیست و پنج سال در ایران چه گذشت؟(جلد اول)-نشر امید فردا-داوود علی بابایی-صص 255 و 259 2- طلیعه انقلاب اسلامی(مصاحبه های امام خمینی)-مرکز نشر دانشگاهی- صص358و 362

آغاز کمپین نوشتن نام زندانیان سیاسی بر روی اسکناسها

از میان خبرهای رسیده: آغاز کمپین نوشتن نام زندانیان سیاسی بر روی اسکناسها
دوستان این ایده از داخل ایران شروع شده است و امیدواریم که بزودی فراگیر شود. لطفا نام یک زندانی سیاسی را روی هر اسکناس بنویسید
ترسى ندارم، دوربينم را چند روزى امان دهيد تا گزارشى بي‌پرده پيش رويتان بگذارم

رخشان بني‌اعتماد

ترسى ندارم كه در وانفساى اين دوران پرتوطئه به هر تهمتى منتسب شوم.
ترسى ندارم كه به جرم مشوش كردن اذهان عمومي، متهمم كنيد ولى نمي‌توانيد منكر شويد كه من يك مادرم، نه فقط مادر تنديس و بارانم,، مادر همه
جوانانى كه از سال‌هاى دور از دريچه فيلم‌هايم، مادران خود را در قالب شخصيت‌هاى ,طوبا,، ,گيلانه, و ,فروغ,، ,نرگس,، ,سيما, و... ديده‌اند.
مادر همه آنانى كه در همه اين سال‌ها مرا به حريم خلوتشان پذيرفتند و از رنج‌ها و فريادهاى فروخورده‌شان گفتند و گفتند تا بتوانم جانمايه
دردهايشان را در فيلم‌هايم تصوير كنم. به حرمت يك عمر اعتماد همه مخاطبانم، اين حق را بر خود قائلم كه به دادخواهى مادرانى كه در اين شرايط بحران زده، بي‌پناه و دست از همه جا كوتاه يا در سوگ‌ جوانان از دست رفته‌شان خاك بر سر گرفته‌اند يا حيران و وحشت‌زده به دنبال پيدا كردن ردى از جگر
گوشه‌هايشان در شهر سرگردانند، اين نامه سرگشاده را بنويسم كه، هيچ قانوني، هيچ مصلحتي، هيچ سياستى نمي‌تواند توجيه اين درد بر مادران اين
سرزمين باشد. در شرايطى كه هيچ رسانه‌اى براى خبررسانى واقعيت‌ها و هيچ مسوولى پاسخگوى دلهره‌هاى كشنده خانواده‌ها نيست، چگونه
مي‌توان از خبر يا توهم مرگ و رنج دختران و پسران دستگير شده بر خود نلرزيد. دوربينم را چند روزى امان دهيد تا گزارشى بي‌پرده پيش رويتان
بگذارم، شايد به واقع نمي‌دانيد كه زير پوست شهر چه مي‌گذرد؟

woman = man
زن = مرد
آمریکا تولید قایق‌های تندرو و هواپیمای بدون سرنشین در ایران را نگران‌کننده خواند

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه انتشار اخباری درباره ساخت شناورهای تندروی جدید و هواپیمای بدون سرنشین در ایران را نگران‌کننده، خواند.

به گزارش راديو فردا، روز دوشنبه احمد وحیدى، وزیر دفاع جمهوری اسلامی در مراسمی خط تولید دو شناور تندرو را افتتاح کرد و پیشتر نیز جمهوری اسلامی از ساخت یک هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت حمله به اهدافی تا شعاع هزار کیلومتر خبر داده بود.

هر چند آقای کراولی تاکید کرد که هر کشوری حق دارد که برای دفاع از خود تجهیزات لازم را تهیه کند، ولی افزود: «ایالات متحده، تولید تجهیزاتی را که به صورت بالقوه تهدیدی برای کشورهای خاص یا صلح و ثبات در منطقه باشد، زیر نطر قرار می‌دهد.»

پیشتر نیز رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، از ایران با عنوان چالشى براى نیروى دریایى ایالات متحده در منطقه خاورمیانه یاد کرده بود.
بایدن: نفوذ ایران در عراق بزرگ جلوه داده شده

ایران بیش از ۱۰۰ میلیون دلار خرج کرد که بر انتخابات عراق اعمال نفوذ کند

بی بی سی : جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که نفوذ ایران در عراق بزرگ جلوه داده شده است.

معاون باراک اوباما دوشنبه (۲۳ اوت) طی نطقی در جمع شماری از نظامیان بازنشسته آمریکایی در ایالت ایندیانا این نظر که ایران در عراق از نفوذ گسترده ای برخوردار است را رد کرد.

او گفت: "دولت ایران بیش از ۱۰۰ میلیون دلار خرج کرد که بر انتخابات ملی (عراق) اعمال نفوذ کند، اما شکست خورد."

آقای بایدن ادامه داد: "مردم عراق به کاندیداهای مورد نظر خود رای دادند، نه آنهایی که ایرانی ها می خواستند به آنان رای داده شود."

مقام های جمهوری اسلامی بارها هرگونه دخالت در امور داخلی عراق را رد کرده اند.

آنها همواره حضور نظامی آمریکا را علت اصلی بی ثباتی عراق دانسته اند.

آخرین یگان های 'رزمی' ارتش آمریکا اخیرا از طریق کویت عراق را ترک کردند، اما آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰ هزار نیرو در نقش مشاور و برای آموزش ارتش و پلیس عراق در این کشور خواهد داشت.

جو بایدن همچنین گفت اطمینان دارد که احزاب عراقی "به زودی" دولت وحدت ملی تشکیل خواهند داد.

او از سیاستمدارن عراق خواست که دولت آتی را به نحوی تشکیل دهند که منعکس کننده "اراده مردم" این کشور باشد.

آقای بایدن که از دوره جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا تاکنون ۱۳ بار از عراق دیدار کرده، چند سال پیش در اوج درگیری های قومی-مذهبی در عراق خواهان تفکیک این کشور به سه منطقه نیمه خودمختار شیعه، سنی و کرد شده بود که توسط دولت جورج بوش رد شد.

او از سوی باراک اوباما به نظارت بر اوضاع عراق گماشته شده است.

جو بایدن اولین مقام آمریکایی نیست که از "ناکامی" ایران در عراق سخن می گوید.

یک عضو ارشد شورای امنیت ملی آمریکا اخیرا گفته بود که ایران با اقداماتش در عراق به ضرر خود عمل کرده و از"سرمایه گذاری های سیاسی" خود در آنجا سود نبرده است.

پونیت تلوار چهارشنبه (۱۱ اوت) در پاسخ به سوال بی بی سی در واشنگتن گفت: "به خصوص در مورد ایران فکر می کنم شاهد بوده ایم که ایران سعی داشته است سرمایه گذاری سنگینی (در عراق) انجام دهد اما سود قابل توجهی از بابت این سرمایه گذاری نبرده است."

به گفته او: "طی یک سال و نیم اخیر نامزدهایی که آنها (ایرانی ها) از آنها در انتخابات محلی و ملی حمایت کرده اند خیلی موفق نبوده اند."

وی افزود: "آنها سعی کردند در مورد همه پرسی مربوط به توافق امنیتی (با آمریکا) فشار وارد کنند که ناکام ماند، سعی کردند پیش از انتخابات شیعه ها را در یک ائتلاف جمع کنند که شکست خورد. بلافاصله بعد از انتخابات بعضی ها را به تهران احضار کردند تا بار دیگر سعی کنند دو ائتلاف شیعه را یکی کنند و معامله ای در مورد تشکیل دولت عراق جوش بدهند که ناکام ماند."

به گفته او، ایران به دلایل جغرافیایی و تاریخی تا حدودی درعراق نفوذ خواهد داشت، ولی با اقداماتش در عراق به ضرر خود عمل کرده است.

ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق اواخر ماه گذشته ادعا کرد که "کتائب حزب الله"، "اصائب اهل الحق" و "لشکر روز موعود" سه گروه تندروی شیعه در عراق که سعی داشته اند به پایگاه های آمریکایی حمله کنند از حمایت ایران برخوردارند.

ژنرال اودیرنو گفت که مقام های آمریکایی معتقدند که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در آموزش و تامین مالی این گروه ها نقش دارد.

ایران در واکنش به اتهامات آمریکا ضمن رد آنها گفته است که کشوری که از آنسوی جهان به پشت مرزهای ایران نیرو آورده است نمی تواند در مورد دخالت در امور عراق به دیگران ایراد بگیرد.
"یک منبع موثق خبراز اعدام های گسترده در زندان وکیل آباد مشهد داد"

هادی قابل: خانواده قربانیان هنگام تحویل جنازه رقم را درفرمها خوانده اند
2 شهریور 1389--- یک منبع موثق به کمپین بین المللی حقوق بشردر ایران گفت که مقامات قضایی در زندان وکیل آباد مشهد طی چند ماه گذشته بیش از صد نفر که اکثریت قریب به اتفاق آنها محکومان موادمخدری بوده اند را اعدام کرده اند و این اعدام ها همچنان ادامه دارد. به گفته این منبع هر هفته ده ها نفر از محکومان به اعدام که اکثریت قریب به اتفاق آنها جرائم مربوط به مواد مخدر دارند در زندان وکیل آباد مشهد به دار اویخته می شوند:"چهار شنبه گذشته ۶۸ نفر اعدام شدند و طی هفته های آتی هم گفته شده که اعدام ها ادامه خواهد داشت."

به گفته وی آمار محکومان به اعدام در زندان وکیل آبادمشهد در پنج بند ۱۰۱، ۱۰۲، ۱۰۳، ۱۰۴ و نیز بند قرنطیه بالغ بر صدها نفر می باشد. کمپین از انتشار جزییات اماردریافتی تا تایید آن توسط منابع دیگر خودداری می کند و از مسوولین قضایی ایران می خواهد درباره خبرهایی که در زمینه اعدام هفتگی دسته جمعی محکومان موادمخدری مطرح شده است پاسخگو باشد و به ارائه اطلاعات دقیق از آنچه که در این زندان در حال انجام است بپردازد.
منبع یاد شده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که اخیرا صادق لاریجانی نامه ای به آیت الله خامنه ای رهبر ایران نوشته و درخصوص محکومان به اعدام کسب تکلیف کرده است.

برای اطلاع گرفتن از صحت و سقم خبرهایی که در خصوص اعدام گسترده زندانیان موادمخدری در مشهد توسط منبع یاد شده به کمپین رسیده است در همین خصوص از احمد قابل، پژوهشگر دینی و از شاگردان آیت الله منتظری که خرداد ماه ۸۹ پس از مراسم تشییع استادش در نیشابور بازداشت و پس از تحمل ۱۷۰ روز زندان در زندان با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد دراین خصوص پرسش کردیم. او در پاسخ به سوال کمپین درخصوص صحت اعدام هایی از این دست حداقل در زمانی که در زندان وکیل آباد بوده است گفت:"من هیچکدام از زندانی ها را از نزدیک ندیدم و مثل بقیه از لای پنجره و در سرک نمی کشیدم اما خبر ها را می شنیدم. سربازان زندان هم مثل من و شما انسان هستند و خبرها را به هم منتقل می کنند. طی اخباری که آنها به هنگام هواخوری می دادند ما شاهد اعدام ۵۰ نفر در همان ۱۷۰ روز بودیم." وی به کمپین گفت خبری از اعدام زیر ۱۸ ساله ها ندارد اما به خاطر می آورد که به گفته نگهبانان زندان، دو جوان ۱۸ ساله در بین آن ۵۰ نفر زندانی مشهد وجود داشته اند.

این پژوهشگر دینی ادامه داد:" بند ۶/۱ جایی که ما بودیم، علاوه بر اینکه محل نگهداری زندانی های دراز مدت بود سوییت هایی هم داشت که اعدامیان را چند ساعت قبل از اعدامشان به آنجا می آورند و شرایط چنان تغییر می کرد که همه متوجه می شدند که یک اعدامی در بند است. به طوری که همه درها بسته می شد، اگر زمان تماس تلفنی بود تلفن ها قطع می شدند و حتی تردد سایر مسوولان زندان هم ممنوع می شد چرا که بند ۶/۱ مستقیم زیر نظر حفاظت زندان اداره می شد."
احمد قابل در خصوص خبر منتشر شده در روزهای گذشته مبنی بر اعدام ۷۰ نفر گفت:"من در این خصوص تحقیق مجزایی نداشته ام و این خبر را در رسانه ها خوانده ام. متاسفانه به هم بندان پیشینم هم دسترسی ندارم و تنها می دانم که خانواده قربانیان هنگام تحویل جنازه این رقم را در فرمها خوانده اند اما این را می دانم که می توان به قاعده آن را پذیرفت و ظاهرا جایی برای انکار وجود ندارد. به هر حال ماموران زندان و سایر زندانیان بخشی از این جامعه اند و اخبار این چنینی سینه به سینه پخش می شوند. خصوصا که اتفاقاتی از این دست در کشور ما کم رخ نداده است."

احمد قابل درخصوص اینکه آیا چنین تعداد زیادی از زندانیان می توانند در زندان با حکم اعدام وجود داشته باشند به کمپین گفت:" یک امر بسیار متداولی در زندان وجود دارد که افراد مدتها در زندان به سر می برند در حالیکه حکم اعدام دارند."

وی افزود:" افرادی که متهم به قتل هستند به اعدام محکوم می شوند اما زمانی به خانواده شان داده می شود تا به دنبال جلب عفو خانواده مقتول باشند و اعدام را با دیه جابجا کنند. همچنین، کسانی هستند که به جرم حمل سلاح غیرقانونی به اعدام محکوم هستند اما یک دوران زندان هم دارند که باید پیش از اعدام سرکنند. همین الان که با شما صحبت می کنم صدها نفر در زندان هستند که چند سال است حکم اعدامشان صادر شده است. حتی در همان بند ۶/۱ که ما زندگی می کردیم شخصی بود که به مدت ۱۳ سال برای حمل سلاح غیرقانونی زندانی بود و حکم اعدام داشت. مورد دیگر که به هنگام بازگشت از دادگاه ما را به هم دستبند زده بودند فردی بود با جرم داشتن ۷۰ کیلو کریستال که مدتها زندانی بود و در همان زمان حکم اعدام برایش صادر شده بود."

از سوی دیگر به گفته منبعی که اطلاعات دقیقی را از وضعیت اعدامی های زندان وکیل در اختیار کمپین گذاشته است محل اعدام متهمان محکوم به اعدام در زندان وکیل آباد مشهد بند ۶ است که تحت حفاظت اطلاعات زندان است ومتهمان در دو سری در هر ماه و هر سری تعدادی بین ۳۰ تا چهل نفر به صورت دسته جمعی اعدام شده اند. این منبع به کمپین گفت:"به عنوان مثال در ماه های مهر ۸۸ تا اردیبهشت ۸۹ تقریبا ۱۵۰ نفر اعدام شده اند ولی تنها یک بار اعلام شده که فقط ۵ نفر اعدام شده اند در تاریخ ۱۹ فرودین ۸۹. در حالی که در این تاریخ ۳۵ نفر اعدام شدند که هشت تن از آنها زن بودند."

از دیگر اطلاعاتی که در این زمینه به کمپین رسیده است می توان به تعداد دفعات اعدام دسته جمعی اشاره کردکه در یک ماه اخیر از دو بار در ماه به چهار بار درماه افزایش پیدا کرده است. گفته می شود تعداد افرادی که اعدام شده اند رقمی بین ۶۰ تا ۷۰ نفر بوده است:"صدها محکوم به اعدام نیز در صف اعدام زندان وکیل آباد مشهد به سر می برند."

به گفته منبع یاد شده در روزهایی که قراراست اعدام های دسته جمعی صورت گیرد تلفن های زندان وکیل آباد قطع می باشد. بند۱-۶ نیز تلفن عمومی ندارد و زندانی ها هر هفته یک یا دوبار به مدت کوتاه اجازه تلفن دارند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نگرانی عمیق خود را از وضعیت مبهم اعدام ها و آمارو ارقامی که توسط منابع مختلف محلی مطرح شده با آنچه توسط مقامات مطرح می شود ابراز می دارد و خواستار پاسخگویی و اطلاع رسانی شفاف درباره اعدام های گسترده در زندان وکیل آباد و دیگر زندان های کشور است.
پلمب فروشگاه‌های لباس زنانه با فروشنده مرد

شهرزادنیوز: "پلیس فروشگاه‌های زنانه‌ای که دارای فروشنده مرد هستند را طبق قانون پلمپ می‌کند". احمد روزبهانی، رئیس پلیس "امنیت اخلاقی"، با اعلام این خبر افزود: طبق قانون، فروشندگان فروشگاه‌های عرضه لباس زنانه باید خانم باشند و وجود آقایان در این اماکن غیر قانونی است. پلیس در صورت برخورد با چنین فروشگاه هایی طبق قانون آن را پلمپ خواهد کرد . وی افزود: در فروشگاه‌های لباس زنانه تنها حضور یک متصدی مرد به عنوان صندوقدار یا متصدی فروشگاه پذیرفتنی است، اما "تعریفی به نام حضور فروشندگان مرد در فروشگاه‌های زنانه در قانون وجود ندارد و اصناف نیز باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند."
تحریم های تازه ژاپن در برابر ایران به مانند اروپا خواهد بود


: روزنامه یومیوری گزارش داد که تحریم های تازه یی که دولت ژاپن بزودی در برابر ایران به انجام خواهد رسانید به مانند تحریم های اروپا در برابر تهران خواهد بود .

برپایه گزارش روز سه شنبه روزنامه یومیوری، دولت ژاپن هم اکنون مشغول بررسی ها پایانی پیرامون چگونگی تحریم های تازه ایران است و تا آخر ماه جاری آگوست آن را تصمیم گیری خواهد کرد .

یومیوری نوشت که دولت آمریکا از ژاپن خواسته که تحریم های تازه توکیو در برابر تهران به سختی تحریم اروپا در برابر ایران باشد .

به نوشته یومیوری، ممنوع کردن سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفتی و گسترش توقیف داراییهای نهادهای وابسته به دولت ایران از نمونه تحریم های تازه اتحادیه اروپا در برابر ایران است .

یومیوری می‌نویسد که به دلیل پیامدهای بزرگ مالی برای ژاپن، آمریکا از توکیو نخواسته که خرید نفت از ایران را محدود کند .

یادآوری می‌شود که ژاپن در روزهای نخست ماه جاری آگوست نیز در راستای تازه ترین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحریم هایی را در برابر ایران تصمیم گیری کرده و به انجام رسانده است .

<یوشیتوشی زنگوکو> سخنگوی دولت ژاپن پیشتر در نشست خبری پیرامون تحریم های تازه ایران گفته که در راستای پیشگیری از گسترش سلاح های هسته یی در جهان و مسایلی که با مشکل هسته یی کره شمالی پیوند می خورد، ژاپن باید در زمینه مساله ایران دیدگاه استواری داشته باشد .
عفو بین الملل؛ ابراهیم حمیدی؛ نوجوان ایرانی در شرف اعدام

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، سازمان عفو بین الملل در سندی که روز گذشته منتشر کرد، با ابراز نگرانی از احتمال اجرای حکم ابراهیم حمیدی، نوجوان محکوم به اعدام، که با وجود نقص در پرونده و رد احکام صادره دادگاه توسط دیوان عالی کشور، با اصرار مقامات قضایی استان، همچنان با حکم اعدام روبروست، خواستار توقف و تبدیل حکم صادره برای وی شد.
عفو بین الملل در این سند تاکید می کند که حمیدی به خاطر آزار جنسی شخصی در دو سال قبل، یعنی زمانی که وی تنها 16 سال داشته به مرگ محکوم شده. وی اعترافات اولیه خود را پس گرفته و می گوید که ابن اعترافات را تحت فشار و شکنجه انجام داده است. حمیدی که هم اکنون 18 ساله است، در خطر اعدام بوده و در حال حاضر وکیلی ندارد.

ابراهیم حمیدی در نزاعی که در منطقه ای در اطراف شهر تبریز روی داد شرکت داشته و متهم به تجاوز جنسی به طرف منازعه ایت. بعد از وقوع این نزاع، حمیدی و سه تن از دوستانش دستگیر، و متهم به تجاوز جنسی به طرف دعوا می گردند. حمیدی پس از سه روز بازداشت، به ارتکاج جرم اعتراف می کند. به گفته حمیدی، وی در این سه روز به جهت اخذ اعتراف تحت شکنجه قرار داشته است. به سه متهم دیگر نیز وعده داده می شود که در صورت ادای شهادت بر علیه حمیدی آزاد خواهند شد. هر چهار متهم ابتدا و در دو دادگاه پیاپی به مرگ محکوم شده، اما پس از دستور دیوان عالی کشور برای رسیدگی مجدد به پرونده، در دادگاه سوم تبرئه شدند، در حالیکه ابراهیم حمیدی به اتهام لواط مجددا به مرگ محکوم شد. بنا به گفته شاکی پرونده، وی تحت فشار والدین خود چنین اتهامات کذبی را مطرح کرده. شاکی پرونده در شانزدهم تیرماه سال جاری در اظهارنامه ای رسمی، این مساله را به قضات دادگاه اعلام کرده است.

دیوان عالی کشور هر دو رای دادگاه استان آذربایجان شرقی را رد کرده و دستور رسیدگی مجدد پرونده را داده، اما ظاهرا دادگاه استانی تصمیم به اجرای حکم اعدام دارد.
به گفته عفو بین الملل، ابراهیم حمیدی در حال حاضر فاقد وکیل قانونی می باشد. پیش از این، وکالت وی را، وکیل برجسته حقوق بشر، محمد مصطفایی بر عهده داشته که در اواسط مرداد ماه سال جاری، و احتمالا در ارتباط با نقش وی در طرح بین المللی پرونده سکینه محمدی، که به اتهام زنا محکوم به سنگسار شده بود و به دلیل بیم از امنیت خویش ناگزیر به ترک کشور شد. مصطفایی در ماه ژوئن نامه سرگشاده ای در مورد پرونده ابراهیم حمیدی و به منظور برجسته کردن مساله اعدام نوجوانان بزهکار در ایران نوشت.
احضار اسماعیل عبدی، از اعضای کانون صنفی معلمان

خبرگزاری هرانا - اسماعیل عبدی، یکی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، به دادگاه انقلاب شهرستان اسلامشهر احضار شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، بر اساس این احضاریه که روز گذشته مورخ اول شهریورماه به دست اسماعیل عبدی که اکنون نیز به قید وثیقه آزاد است، رسیده؛ وی بایستی بیست و هفتم شهریور ماه سال جاری در دادگاه حضور یابد.

این فعال صنفی در خردادماه 89 بازداشت و مدت 45 روز در زندان اوین نگهداری می شد.

گفتنی است اسماعیل عبدی دبیر دبیرستان های اسلامشهر و از اعضای کانون صنفی معلمان ایران است.
محدودیت پذیرش‌ در رشته‌های علوم ‌انسانی دانشگاههای بزرگ کشور

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی از محدودیت پذیرش دانشجوی کارشناسی در رشته های علوم انسانی توسط دانشگاههای مادر و افزایش پذیرش در تحصیلات تکمیلی خبر داد و گفت: این محدودیت برای رشته های علوم پایه و فنی و مهندسی کمتر است.
ابوالفضل حسنی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره دانشگاههایی که در ظرفیت پذیرش دانشجوی کارشناسی در آنها محدود می شود گفت: بر اساس سیاستهای جدید وزرات علوم، ظرفیت پذیرش لیسانس در برخی رشته ها در دانشگاههای مادر محدود شده است و به جای آن توسعه آموزش عالی به سمت تحصیلات تکمیلی در اولویت قرار دارد.

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی گفت: این محدودیت بیشتر در رشته های علوم انسانی اعمال شده و در علوم پایه و فنی و مهندسی محدودیت کمتری در نظر گرفته شده است.

وی همچنین درباره پذیرش دانشجوی دکتری گفت: سیاست این است که ظرفیت پذیرش دکتری و ارشد به این سمت برود که به تعداد دو دانشجوی کارشناسی ارشد یک دانشجوی دکتری داشته باشیم.
ايران با با واردات ۵۷ ميليارد دلارى ،چهل‌ و يكمين واردكننده بزرگ دنيا و سومين در خاورميانه

بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه دولت امكان جلوگيرى از واردات را ندارد و همين مساله موجب انتقاد برخى مسئولان دولتى شده است كه تغيير اين قانون در دستور كار دولت و مجلس قرار گرفته است.
به گزارش فارس، مقايسه ايران با ديگر كشورهاى دنيا در امر واردات حاكى از اين است كه ايران يكى از بزرگترين بازار كالاهاى مصرفى ديگر كشورها در دنيا به شمار مى رود و به عنوان نمونه تنها در سال گذشته ميلادى بيش از ۵۷ ميليارد دلار واردات داشتيم كه ضربه بزرگى به توليد داخل و اشتغال زده است.بر اساس گزارش مركز اطلاعات اقتصادى آمريكا، ايران در سال گذشته ميلادى با واردات ۵۷ ميليارد دلارى در رتبه ۴۱ دنيا قرار گرفته است.
اين گزارش حاكى است: بين ۲۰۰ كشور دنيا، ايالات متحده آمريكا با واردات ۱۵۶۳ ميليارد دلارى در سال گذشته عنوان بزرگترين واردكننده دنيا را به خود اختصاص داد و آلمان با واردات ۹۶۶ ميليارد دلارى و چين با واردات ۹۵۴ ميليارد دلارى در رتبه هاى دوم و سوم قرار گرفتند.بر اساس اين گزارش، رتبه هاى چهارم تا دهم واردات در سال گذشته به ترتيب به كشورهاى فرانسه ۵۳۸ ميليارد دلار، ژاپن ۴۹۹ ميليارد دلار، انگليس ۴۸۶ ميليارد دلار، ايتاليا ۴۱۰ ميليارد دلار، هلند ۳۶۹ ميليارد دلار، هنگ كنگ ۳۴۸ ميليارد دلار و كانادا ۳۲۷ ميليارد دلار اختصاص داشته است.در حالى ايران با واردات ۵۷ ميليارد دلارى در رتبه ۴۱ قرار گرفت كه فنلاند با واردات ۵۸ ميليارد دلارى در رتبه ۴۰ و قبل از ايران و عراق با واردات ۵۵ ميليارد دلارى در رتبه ۴۲ و پس از ايران قرار دارد.
ايران سيزدهمين واردكننده بزرگ آسيا و سومين در خاورميانهبه گزارش فارس، ايران در سال گذشته پس از كشورهاى چين، ژاپن، هنگ كنگ، كره جنوبى، سنگاپور، تايوان، امارات، مالزى، تايلند، اندونزى، عربستان سعودى و ويتنام در رتبه سيزدهم واردات در آسيا قرار گرفت.در منطقه خاورميانه نيز ايران پس از امارات و عربستان، سومين واردكننده بزرگ منطقه به شمار مى رود.
زندانیان زندان کارون اهواز از تماشای تلویزیون منع شدند

خبرگزاری هرانا - زندانیان سیاسی محبوس در زندان کارون(مرکزی) اهواز به دستور مقامات، از تماشای تلویزیون منع شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، از روز گذشته مورخ اول شهریورماه تمامی آنتن های تلویزیونی در بند شش زندان کارون اهواز که به بند سیاسیون مشهور است جمع آوری شده است.
این اقدام که بر اساس دستور مقامات و رئیس زندان صورت گرفته است به منظور عدم دنبال کردن اخبار از سوی زندانیان سیاسی می باشد.
شایان ذکر است ابوالفضل عابدینی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر که با حکمی یازده ساله مواجه است یکی از زندانیان زندان کارون اهواز است که در بند مذکور نگهداری می شود.بی خبری از محل نگهداری نوری زاد

کلمه : پس از پنج روز که از بازگشت محمد نوری زاد ،مستندساز و روزنامه نگار به زندان اوین می گذرد ،خانواده وی همچنان از او بی خبرند و نمی دانند که در کدام بند نگه داری می شود
همسر نوری زاد در گفت و گو با خبرنگار کلمه ضمن بیان این موضوع گفت: دوشنبه پس از پنج روز بی خبری از آقای نوری زاد به زندان اوین مراجعه کردیم تا شاید بتوانیم ایشان را ببینیم اما متاسفانه هیچ خبری از ایشان در دست نبود. به نظر می رسد در این مرحله که ایشان دوره ی محکومیت خود را سپری می کنند، نباید نیاز به بازجویی و نوازش مجدد داشته باشد و باید تاکنون از حال ایشان باخبر می شدیم.
خانم نوری زاد افزود : اطلاع از مکانی که یک زندانی در آن به سر می برد کمترین حق خانواده اش است. اما دریغ! اینگونه برخورد با هیچ یک از موازین شناخته شده ی انسانی- شرعی و قانونی سنخیت ندارد. ما همچنان در انتظار خبری از نوری زاد به سر می بریم و امیدواریم مسوولان زندان اجازه بدهند با ما تماس تلفنی بگیرد.
اعتراض وكيل مدافع موسويان به ادعای محکوم شدن موکل خود به اتهام جاسوسی توسط وزارت اطلاعات

وكيل مدافع موسويان درباره پرونده موكلش توضيحاتي ارائه كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هوشنگ پوربابايي در اين توضيحات عنوان كرده است:

شكايات متعددي از رسانه‌هاي نوشتاري در محاكم جزايي به جهت انتساب جرم جاسوسي مطرح كه پس از تحقيق و رسيدگي به جهت فقدان موضوع جرم جاسوسي در پرونده، همگي به استناد ماده‌ي ‌٦٩٧ محكوم گرديدند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي (احمد توکلی) چندين ماه در خصوص اين پرونده با مسوولين مذاكره و مستندات را مورد بررسي قرار داد و نهايتا رسما اعلام نمود كه موضوع جاسوسي و اتهامات ديگري كه سايت الف منتشر نموده در پرونده وجود نداشته ضمن عذرخواهي از موكل و خانواده رسما حلاليت طلبيدند.

حاصل نظر اينكه مقامات رسمي و قضايي قوه‌ي قضاييه و مقننه در احكام رسمي و نشست‌هاي خبري صراحتا عدم انتساب اتهام جاسوسي و تبرئه‌ي ايشان را اعلام كرده است. چگونه پس از طي مراحل دادرسي و قطعيت حكم اعلام مي‌شود كه اقدام حسين موسويان مصداق روشن و كامل جاسوسي است.

به گزارش ايسنا، وزارت اطلاعات در تاريخ ‌٣١ مردادماه اعلام كرد: با توجه به خبر منتشره در برخي رسانه‌ها و مطبوعات پنج‌شنبه مورخ ‌‌٢٨/ ‌٥/ ‌٨٩ به نقل از آقاي علي صالحي رييس سازمان انرژي اتمي كشور مبني بر عدم وجود جاسوس در تيم مذاكره كننده هسته‌يي دولت اصلاحات، وزارت اطلاعات قويا اعلام مي‌دارد با عنايت به راي صادره از سوي شعبه ‌‌١٥ دادگاه انقلاب اسلامي تهران كه قطعي گرديده است، به استناد ماده ‌‌٥٠٥ قانون مجازات اسلامي، آقاي حسين موسويان به جرم «جمع‌آوري اطلاعات طبقه‌بندي شده با پوشش مسوولين نظام و مامورين دولت و در اختيار قرار دادن اطلاعات مزبور به ديگران (افراد فاقد صلاحيت و بيگانگان)» به دو سال حبس تعزيري و پنج سال محروميت از مشاغل ديپلماتيك در وزارت امور خارجه و اشتغال در امور بين‌الملل ساير نهادها و ارگان‌هاي كشور محكوم گرديده است. لذا اقدام نامبرده مصداق روشن و كامل جاسوسي مي‌باشد.

رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان نيز اول شهريورماه به شبهات به‌وجود آمده در ارتباط با سخنانش درباره يكي از اعضاي تيم پيشين مذاكره كننده هسته‌يي كشورمان پاسخ داد.

در متن ديدگاه علي اكبر صالحي در اين‌باره آمده است: « قاعدتا قضاوت مراجع ذي‌صلاح كه بر اساس مستندات و شواهد قانوني است نسبت به نظرات و برداشت‌هاي شخصي صائب‌تر، متقن‌تر و ملاك عمل‌تر است.»

دادستان كل كشور نيز شب گذشته -اول شهريورماه-اظهار كرد: در زماني كه آقاي جمشيدي سخنگوي وقت قوه قضائيه اعلام كرد كه موسويان از اتهام جاسوسي تبرئه شده پرونده ايشان هنوز به دادگاه نرفته بود.

محسني اژه‌اي افزود: پس از صدور حكم در مورد اين پرونده و عدم اعتراض نسبت به آن تبعا راي صادره قطعي است.
قتل یک زندانی در زندان مرکزی ارومیه/ خودسوزی مادر وی

خبرگزاری هرانا - روز یکشنبه مورخ سی و یکم مردادماه، یکی از زندانیان عادی محبوس در زندان مرکزی ارومیه، در سلول انفرادی و زیر شکجه جان خود را از دست داد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، "بهمن مسعودی" به علت اصابت باتوم به سر توسط یکی از ماموران زندان به نام "خانزاده" به قتل رسیده است.

پس از اینکه خبر قتل بهمن مسعودی به خانواده ی وی رسید، صبح روز گذشته اول شهریور ماه، مادر این زندانی با حضور در مقابل درب اصلی زندان مرکزی ارومیه پس از ریختن بنزین به روی خود، اقدام به خودسوزی کرد.

این مادر داغ دیده که با این اقدام خود تاثر حاضران را برانگیخته بود، تا قبل از رسیدن آمبولانس در مقابل دیدگان افراد حاضر در شعله های آتش می سوخت.

گفتنی است تا لحظه ی تنظیم خبر از وضعیت جسمانی مادر آقای مسعودی و شدت جراحات وارده اطلاعی در دست نیست.
بخشنامه‌ محرمانه: درباره تحریمها و گزینه نظامی گزارش ندهید

رادیو آلمان: وزارت ارشاد طی بخشنامه‌ای محرمانه به رسانه‌ها دستور داده درباره پیامدهای تحریم‌های بین‌المللی گزارش ندهند.

در بخش‌نامه مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد از رسانه‌ها خواسته تا از بزرگ‌نمایی موضوع تحریم‌ها و طرح تهدید نظامی خودداری کنند.

در این نامه آمده است: در شرایط حاضر با توجه به ضرورت ایجاد فضای نشاط عمومی و افزایش امید در مخاطبان از بزرگ‌نمایی موضوع تحریم‌ها و طرح تهدید نظامی پرهیز و سعی بر ایجاد پوشش خبری در فضای اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی گردد.
اساتيد دانشگاه شريف سخنرانی حدادعادل را ترک كردند

برخي از استادان دانشگاه صنعتی شریف هنگام سخنرانی خودخواسته غلامعلی حدادعادل در مراسم تودیع و معارفه رئيس دانشگاه شريف، محل برگزاری مراسم را ترک کردند.

به گزارش آتي‌نيوز، مراسم توديع سعید سهراب‌پور و معارفه روستاآزاد به عنوان روساي قديم و جديد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد كه حاشيه هايي را به دنبال داشت.

*در اين مراسم غلامعلی حدادعادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به درخواست خود خواستار ايراد سخنراني شد ولي هنگامی که مجری برنامه از وي برای سخنرانی دعوت کرد، حدود 50 نفر از حاضران در مراسم که بیشتر اعضای هیات علمی دانشگاه بودند، سالن را ترک کردند و تا پایان برنامه به محل برگزاری مراسم بازنگشتند.
بیماری‌های روانی، در رده‌ی دوم بیماری‌های زنان

شهرزادنیوز: به گفته‌ی معاون وزیر بهداشت، بار بیماری های روانی در کشور بالاست به طوری که این بیماری ها، بیماری های دوم زنان و سوم مردان را تشکیل می‌دهد.

حسن امامی رضوی که در مراسم افتتاح بخش روانپزشکی بیمارستان طالقانی سخن می‌گفت، افزود که درصد بالای مبتلایان به بیماری‌های روانی ایجاب می‌کند که تخت‌های بیمارستانی مربوط به این بیماران افزایش یابد.

وی با اشاره به تصویب بخشنامه‌ای که بیمارستان‌ها را موظف می‌کند ده درصد تخت‌ها را به بیماران روانی اختصاص دهند، تاکید کرد: چنانچه بیمارستانهای عمومی این بخشنامه را اجرا نکنند، این امر در درآمد سال آینده آنها تاثیرگذار خواهد بود.

بنا بر اظهارات معاون وزیر بهداشت، بهبود وضعیت مراقبت و درمان بیماران روانی نیاز به افزایش تعرفه درمانی دارد که سال گذشته تعرفه تختهای روانی 100 درصد افزایش یافته است.
چپاول بیست و یک میلیارد دلار در پارس جنوبی

رادیو فرانسه: یک عضو مجلس اسلامی می گوید، دولت بیست و یک میلیارد دلار در اختیارچند پیمانکارنفتی قرارداده است تا درطرح های اکتشاف و استخراج مخاذن نفتی "پارس جنوبی" سرمایه گزاری نماید، ولی نه از سرمایه گزاری خبری هست و نه از سرمایه ها.

"مهدی پورفاطمی" عضوفراکسیون "خط امام" در مجلس اسلامی با یادآوری اینکه قرار بود در پروژه های پارس جنوبی نودهزار شغل ایجاد شود که از این میان پانزده هزارنفرمی باید از اهالی استان بوشهرباشند، می افزاید: ولی تا امروز از اشتغال و بیست و یک میلیارد دلارخبری نیست.
آلمان هم اعلام کرد: رژیم تهران نياز به غنی ‌سازی ندارد

پس از کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلستان، دولت آلمان نیز اعلام کرد که با وجود ارسال سوخت از سوي روسيه براي نيروگاه اتمي بوشهر، رژیم تهران نيازي به غني‌سازي اورانيوم ندارد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "روسبالت "، سخنگوي وزارت امور خارجه آلمان اظهار داشت ارسال سوخت از روسيه براي نيروگاه اتمي بوشهر نشان مي‌دهد كه توسعه توانايي در غني‌سازي اورانيوم براي استفاده از انرژي هسته‌اي، براي رژیم تهران لازم نيست.

وزارت امور خارجه آلمان از رژیم تهران خواست پس از راه‌اندازي رآكتور بوشهر، به تعهدات خود در مقابل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كه در چهارچوب قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد تصويب شده‌اند، عمل كند.
حکم اعدام یک جوان نوزده ساله تایید شد

خبرگزاری هرانا - حكم قصاص یک پسر جوان نوزده ساله به اتهام ارتکاب قتلی در محله ی نارمک تهران، در ديوان عالي كشور تأييد شد.

به گزارش فارس، فرد متهم در جلسه ی محاکمه به قتل زنی که در همسایگی ایشان ساکن بوده، اعتراف کرده است.

جلسه رسيدگي به اين پرونده، در تاريخ 12 بهمن سال گذشته، در شعبه 113 دادگاه كيفري استان تهران و به رياست قاضي محمد سلطان همت‌يار، برگزار شد.

بعد از اعترافات متهم، قاضي همتيار و مستشاران دادگاه وارد شور شدند و در نهايت متهم را به قصاص و تحمل 100 ضربه شلاق محكوم كرد.

پرونده به شعبه 27 ديوان عالي كشور ارجاع داده شد و قضات اين شعبه نيز بعد از بررسي پرونده حكم صادره از سوي دادگاه بدوي را تأييد كردند.
تپه‌ های تاريخی گلستان صاف شدند

روزنامه ابتکار: برخي از تپه‌هاي تاريخي گلستان که از آن به عنوان سرزمين تپه‌هاي تاريخي و باستاني ياد مي‌شود به دليل تغيير و تبديل کاربري با خاک يکسان و صاف شده اند.
به گزارش مهر، برآيند بررسي‌ها نشان مي‌دهد که در طول تاريخ در هر منطقه و روستاي گلستان تپه‌هاي تاريخي فراواني وجود داشته اند که در گذر زمان و براثر تغيير و تبديل کاربري اکنون اثري از آنها نيست و به بخشي از اراضي کشاورزي، باغي و ساختمانهاي مسکوني تبديل تبديل شده اند.
زوال تدريجي تپه‌هاي تاريخي که سند و هويت تاريخي به شمار مي‌آيد با گذر زمان شتاب بيشتري يافت و اين ميراث‌هاي تاريخي و معنوي پيشينيان و پشتوانه فرهنگي اقوام مختلف بطور تدريجي تخريب شده اند.
اکنون در برخي تپه‌هاي باستاني موجود در گلستان نيز نشانه‌هايي از کنده کاري و حفاري‌هاي غيرمجاز ديده مي‌شود و سودجويان اين آثار تاريخي را آبکش کرده اند.
بررسي‌هاي يک محقق و پژوهشگر از شناسايي بيش از 100 تپه تاريخي در گلستان خبر مي‌دهد، اين درحالي است که به اعتقاد اين باستان شناس بيش از 100 تپه تاريخي ديگر در منطقه وجود دارد که هنوز شناسايي نشده است.
اسدالله معطوفي محقق و مولف کتاب‌هاي تاريخي و باستاني شناسي در گلستان معتقد است: برخي از تپه‌هاي تاريخي استان در گذر زمان با خاک يکسان شده اند و اکنون اثري از اين ميراث‌هاي ارزشمند نمي‌توان يافت.
تپه‌هاي تاريخي گلستان در مناطق دور افتاده وجود دارد و به رغم دور افتادگي، تپه‌هاي باستاني دستخوش حفاري‌هاي غيرمجاز از سوي برخي سودجويان شده است.
وي يافتن گنج را بهانه‌اي از سوي برخي سودجوان عنوان کرد که موجب شد اين بناهاي ارزشمند باستاني، در برخي مناطق گلستان طعم حفاري‌هاي غيرمجاز را بچشند و روبه تخريب تدريجي روند.
معطوفي براي نمونه به تپه تاريخي “ قاسم ريش “ در جنوب سرخنکلاته اشاره کرد و گفت: بررسي اين تپه باستاني نشان مي‌دهد که چگونه يک اثر تاريخي نابود شد و تبديل به اراضي کشاورزي شده است.
عاملان تغيير کاربري اين تپه تاريخي حتي افتخار مي‌کنند که اين تپه بلا استفاده را به اراضي کشاورزي تبديل کرده اند، درحاليکه از غناي تاريخي آن بي خبرند.
با نابودي اين تپه تاريخي هيچگاه فرصت بررسي و تحقق درباره ميراث‌هاي ارزشمند نهفته و مدفون شده در آن محقق نشد و حلقه‌اي به حلقه‌هاي مفقوده تاريخي اضافه شده است.
تپه‌هاي تاريخي جزيي از ميراث طبيعي و باستاني مردم هر منطقه است که با تخريب و نابودي آن بخشي از فرهنگ منطقه به فراموشي سپرده مي‌شود و نياز است با برنامه ريزي اصولي و هدفمند از سوي متوليان امر براي صيانت و حفاظت از اين ميراث‌هاي طبيعي نسبت به حفظ آن تلاش بيشتري صورت گيرد.
افزايش قيمت گوشت، روغن و لبنيات

روزنامه تهران امروز: بنا بر آخرين گزارش منتشر شده توسط بانك مركزي از قيمت اقلام خوراكي،همزمان با آغاز ماه رمضان و افزايش تقاضاي مردم براي خريد برخي از كالاهاي خوراكي، قيمت آنها در بازار با افزايش مواجه شد.

البته بايد به اين نكته نيز توجه كرد كه قيمت بسياري از اقلام ديگر نيز پيش از آغاز ماه رمضان، افزايش يافته است، در گزارش بانك مركزي مي‌توان به ميزان تغيير قيمت گروه‌هاي كالايي در مقايسه با هفته گذشته، ماه گذشته و همچنين سال گذشته پي برد.

قيمت اقلام پرمصرف در ماه مبارك رمضان در حالي افزايش مي‌يابد كه مسئولان وزارت بازرگاني وعده‌هاي زيادي براي كنترل قيمت‌ها در اين ماه داده بودند.

امسال افزايش قيمت‌ها بسيار زودتر خود را نشان داد. افزايش شديد قيمت گوشت قرمز، حدود دو ماه قبل از آغاز ماه رمضان و پس از آن افزايش قيمت گوشت مرغ نگراني‌هايي از متوسط قيمت‌‌ها در ماه رمضان به همراه آورد. هرچند مسئولان سعي كردند با انجام تدابيري مانند واردات، برگزاري نمايشگاه عرضه مستقيم كالا و افزايش بازرسي‌ها از شدت گراني‌ها بكاهند.

در اين ميان، برخي تضادها در امر تنظيم بازار نيز خود را بيش از سال‌هاي قبل نمايان كرد. وزارت بازرگاني مسئول تنظيم بازار است كه به گفته محمد علي ضيغمي، معاون وزير بازرگاني ابزارهاي آن را در اختيار ندارد و مجبور است تنها با برگزاري جلسات هماهنگي با نهادهاي ذي‌ربط مانند وزارت جهاد كشاورزي، بازار را تنظيم كند چراكه تامين‌كننده بسياري از اقلام خوراكي در بازار، وزارت جهاد كشاورزي است و اين وزارتخانه است كه با پيش‌بيني ميزان توليد و مصرف، مي‌تواند مجوز واردات بدهد. البته بازهم به گفته ضيغمي، «وزارت جهاد كشاورزي در قبال برخي كمبودها در تامين مايحتاج، بنا بر قانون، پاسخگو نيست.» بنابراين به نظر مي‌رسد پاي وزارت بازرگاني به عنوان مسئول تنظيم در اين ميان گير است كه اين وزارتخانه هم توپ را به زمين وزارت كشاورزي مي‌اندازد.

اما با گذشت 11 روز از ماه رمضان، آخرين گزارش هفتگي بانك مركزي ازقيمت خرده‌فروشي برخي از مواد خوراكي در تهران، از افزايش قيمت هشت گروه كالايي نسبت به هفته گذشته، گراني 9 گروه كالايي نسبت به ماه گذشته و رشد نرخ 10 گروه كالايي نسبت به مدت مشابه سال گذشته حكايت دارد. بيشترين افزايش قيمت‌ها در هفته گذشته مربوط به گروه‌هايي است كه بيشترين مورد مصرف را در اين ماه دارند. بنا بر اين گزارش در هفته منتهي به 29 مرداد ماه سال جاري قيمت هشت گروه كالا از 11 گروه مورد بررسي اين بانك افزايش يافته است.

سبزي‌هاي تازه در هفته جاري پيشتاز افزايش قيمت است به طوري كه قيمت اين گروه كالايي با 5.7 درصد افزايش قيمت مواجه شده و در اين ميان قيمت سبزي‌هاي برگي 18.8 درصد نسبت به هفته قبل از آن گران شد. بنا براين گزارش قيمت گروه‌هاي كالايي‌ روغن‌نباتي، گوشت‌قرمز، لبنيات و قند‌و‌شكر نيز هر كدام نسبت به هفته قبل از آن به ترتيب با افزايش‌ قيمت‌هاي 1.8، 1.3،‌ 1.2 و 1 درصدي مواجه شدند. ميوه‌هاي تازه، برنج و ‌چاي از ديگر گروه‌هاي كالايي بودند كه قيمت آنها در هفته مورد گزارش نسبت به هفته قبل از آن به ترتيب 0.9، 0.2 و 0.1 درصد افزايش يافت.

در عين حال قيمت گروه‌هاي كالايي تخم‌مرغ، گوشت مرغ و حبوب به ترتيب، 5.7، 2 و 0.1 درصد نسبت به هفته قبل از آن كاهش يافته است.

گفتني است قيمت هشت گروه كالايي نسبت به ماه قبل نيز افزايش را نشان مي‌دهد. ركورددار افزايش قيمت نسبت به ماه قبل تخم‌مرغ با افزايش 31.9‌درصدي است. گروه‌هاي كالايي سبزي‌هاي تازه نيز نسبت به ماه قبل حدود 10.2 درصد افزايش يافت. گروه‌هاي كالايي قند‌و‌شكر، گوشت‌قرمز و سبزي‌هاي تازه نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ترتيب 31.8، 21.8 و 26 درصد افزايش قيمت را تجربه كردند. بنا بر گزارش بانك مركزي در هفته منتهي به 29‌مرداد ماه سال جاري، در گروه لبنيات قيمت پنير پاستوريزه نسبت به هفته قبل كاهش ولي بهاي پنيرغير پاستوريزه و به‌ويژه كره پاستوريزه افزايش داشت. قيمت ساير اقلام اين گروه ثابت بود، بهاي تخم مرغ كاهش يافت و شانه‌اي ٢٥٦٠٠ الي ٣٨٠٠٠ ر يال فروش رفت. در گروه برنج، قيمت برنج داخله درجه يك ثابت بود. بهاي برنج وارداتي غيرتايلندي و برنج داخله درجه دو اندكي افزايش داشت. در گروه حبوب قيمت لپه نخود بدون تغيير بود. بهاي لوبيا سفيد و لوبيا قرمز افزايش ولي قيمت ساير اقلام اين گروه كاهش جزئي يافت.
دو دانشجوی دیگر کرد دستگیر شدند

در ادمه بازداشت های خودسرانه و اعمال فشار بر مردم و جوانان کُرد در ایران ، بار دیگر نیروهای اطلاعاتی اقدام به دستگیری دو تن دیگر از این جوانان نمودند.
آقایان دلیر روزگرد ( لیسانس فارغ التحصیل رشته زمین شناسی از دانشگاه تبریز ) اهل شهرستان سقز و غیاث نادر زاده (لیسانس فارغ التحصیل دانشگاه تبریز) اهل شهرستان پاوه از سوی نیروهای اطلاعاتی استان کردستان بازداشت شده اند.
لازم به ذکر است که نامبردگان پس از 20 روز بازداشت به تازگی توسط یک تماس تلفنی روشن شده است که بازداشت شده اند سپس هفته گذشته نیروهای سرکوبگر رژیم به منزل آقای دلیر روزگرد رفته و مقداری از وسایل شخصی و کتاب های وی را با خود برده اند.
لازم به ذکر است که نامبردگان از موسسین کانون زاگرس در دانشگاه تبریز می باشند.
تا کنون نیز هیچ خبری از اتهامات و وضعیت آنان در دست نیست و به طور کلی نیروهای امنیتی از دادن هرگونه خبر از وضعیت آنان امتناع کرده و ادعای بی خبری دارند.
احضار اسماعیل عبدی، از اعضای کانون صنفی معلمان

خبرگزاری هرانا - اسماعیل عبدی، یکی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران، به دادگاه انقلاب شهرستان اسلامشهر احضار شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، بر اساس این احضاریه که روز گذشته مورخ اول شهریورماه به دست اسماعیل عبدی که اکنون نیز به قید وثیقه آزاد است، رسیده؛ وی بایستی بیست و هفتم شهریور ماه سال جاری در دادگاه حضور یابد.

این فعال صنفی در خردادماه 89 بازداشت و مدت 45 روز در زندان اوین نگهداری می شد.

گفتنی است اسماعیل عبدی دبیر دبیرستان های اسلامشهر و از اعضای کانون صنفی معلمان ایران است.
نرخ بیکاری در گلستان 24 درصد اعلام شد

استاندار گلستان با اشاره به اینکه استان از نظر نرخ بیکاری در رتبه 29 کشور قرار دارد، گفت: بر مبنای نرخ اشتغال ناقص آمار بیکاری استان در سال گذشته 24 درصد بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، جواد قناعت پیش از ظهر سه شنبه در نشست استانداری گلستان افزود: هر فرد که در طول هفته کمتر از مبنای مشخص شده در اداره کل کار، فعالیت داشته باشد جزو جمعیت اشتغال ناقص محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از راه‌های ایجاد اشتغال در استان اجرای کامل مصوبات دو سفر رئیس جمهور به استان و تعریف پروژه‌های جدید اشتغالزا برای سفر سوم رئیس جمهور به استان است.

قناعت اضافه کرد: همچنین اجرای دقیق برنامه‌های پنجم توسعه که با شروع سال جدید پیگیری می‌شود کمک جدی برای جبران عقب‌ماندگی‌ها خواهد بود.

استاندار گلستان در ادامه با تاکید بر لزوم توجه بیشتر مدیران به موضوع جذب سرمایه در استان تصریح کرد: مدیران باید با پرهیز از بداخلاقی‌ها و مرزبندی‌های بومی و غیر‌بومی تنها به فکر جذب سرمایه و رونق اقتصادی استان باشند.

به گفته قناعت مدیران باید سرمایه‌گذاران را فارغ از اینکه چه کسی هستند و در کجا زندگی می‌کنند به سمت سرمایه‌گذاری در استان هدایت و مردم را از منافع اقتصادی آن بهره‌مند کنند.

وی عنوان داشت: رفع موانع دست و پاگیر اداری و تعریف پروژه‌های نو و کلیدی شایانی به جلب سرمایه به استان خواهد کرد.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار رسانه‌ها در انجام این مهم اظهار داشت: رسانه‌ها باید با ارتقای سطح مطالبات مردم در این بخش شرایط را برای کار و همت مضاعف مدیران آماده کنند.

وی تاکید کرد: همچنین حضور پررنگ رسانه‌ها در جلسات کارگروه سرمایه‌گذاری و اشتغال استان موجب انعکاس فعالیت مسئولان در این بخش و آگاهی مردم از روند پیگیری امور می‌شود.

قناعت جلسات کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان را مثبت و کاربردی ارزیابی کرد و گفت: هرچه این جلسات چالشی‌تر و با اظهار نظرات کارشناسی همراه باشد خروجی مناسب‌تری را شاهد خواهیم بود.

استاندار گلستان با اشاره به تعهد این استان بر ایجاد میزان معینی شغل در سال 1389 اظهار داشت: مطابق سند اشتغال، گلستان باید تا پایان امسال 17 هزار و 217 فرصت شغلی را مهیا کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر