۱۳۹۲ مرداد ۶, یکشنبه

محمدجواد ظریف دیپلماتی که همای سعادت همیشه همراه وی بوده است !

محمد جواد ظريف از خانواده‌ای نسبتا ثروتمند در تهران به دنیا آمده و پدرش از تاجران امور نساجی بوده است. او سال 1355 هجری شمسی با روادید دانشجویی به ایالات متحده آمریکا می‌رود و در دانشگاه سانفرانسيسكو و دنور تا مدرك دكترا تحصيل كرده است. او از 22 سالگي و در سال 1982 میلادی بعنوان کارمند محلی(مسئول تایپ نامه های انگلیسی ) در دفتر نمايندگي جمهوری اسلامی  در سازمان ملل استخدام گردید و همزمان دوران سربازی خودرا نیز در مقر سازمان ملل در دفتر نمایندگی ایران گذرانده است.
در سال 1988 میلادی همزمان با دريافت مدرك دكتراي حقوق بين الملل به تهران فراخوانده شد و با كناره گيري جواد لاريجاني از معاونت بين الملل وزارت امور خارجه، مشاور وزير در امور بين الملل شد و يك سال بعد به نيويورك بازگشت تا معاون نمايندگي ايران در سازمان ملل شود. او در آخرين دور وزارت علي اكبر ولايتي به معاونت بين الملل وزارت امورخارجه رفت و 10 سال اين معاونت را برعهده داشت. او سپس دوباره به نيويورك بازگشت و اين بار ظريف نماينده و سفير ايران در سازمان ملل بود.تا مدتی پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور نیز در این سمت باقی بود.وی پس از عزل از این سمت به تهران بازگشت وتا کنون در دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه مشغول کار بوده است.    
این در حالی است که بررسی کارنامه ظریف نشان می دهد که در زمان حضور وی در دستگاه دیپلماسی، ایشان ارتباط خیلی نزدیکی با برخی از ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا و همچنین برخی شخصیتهای چپگرای آمریکائی داشته و لابی نسبتا فعالی را برای جمهوری اسلامی در داخل آمریکا با بودجه سری وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایجاد کرده است بطوری که در راهروهای ساختمان شماره یک وزارت امورخارجه از وی بعنوان  رئیس  "باند نیویورکی ها" در وزرات امور خارجه  یاد می شود . 
از مهمترین افرادی که دراین گروه فعال هستند و هم اکنون نیز در آمریکا به وظیفه خود عمل می نمایند  و سابقه حضور در وزارت امورخارجه را نیز داشته اند آقایان : محمدجعفر محلاتی ، سیروس ناصری ، صادق خرازی ، حسین موسویان و عباس ملکی را می توان نام برد که هریک در مقاطعی در پستهای همچون سفیر ،مدیرکل ویا معاون وزیرنقش ایفاکرده اند .
ضمنا آقای سیروس ناصري و حسین موسویان ، مذاكره كنندگان ارشد پرونده هسته اي ايران در دوره مسئوليت حسن روحاني در شورای امنیت ملی و مشاوران ويژه وي در دبیرخانه بوده اند.
هم اکنون اخباری به گوش می رسدکه علی رغم مخالفت های برخی از شخصیتهای اصولگرای وابسته به بیت آقای خامنه ای  ایشان برای پست وزارت خارجه کاندید اصلی شیخ حسن روحانی می باشد، حال باید دید هنوز همای سعادت ایشان را همراهی خواهد کرد؟
Read more