۱۳۹۳ آذر ۲۱, جمعه

سرانجام مذاکرات هسته ای و چالش های پیش روی جمهوری اسلامی


بر اساس مطالب دریافتی از دوستان ویاران کمپین سفارت سبز، خامنه ای طی پیامی کوتاه به اوباما ریس جمهور آمریکا ،آخرین درخواست های استراتژیک نظام در مقابل توافقات اتمی را بشرح زیر خلاصه و تاکید داشته که اگر توافق اتمی برگ برنده اوباما است،باید مسائل زیر بعنوان ضامن بقا و تداوم پایه های قدرت جمهوری اسلامی، در سبد توافقات به نفع نظام باشد:
یک-رئیس جمهور آمریکا برای تقویت مواضع شیعیان منطقه و در راس آن ایران اسلامی در مقابل القاعده و افراطیون جهادی سنی چون داعش باید از مرحله کلام وارد عمل شود.

دو- رژیم بشاراسد بصورت مرضی الطرفین در سوریه بماند.
سه-شناسایی حضور فعال نیروهای سپاه قدس نظام در عراق .
چهار- تضمین بقای نظام جمهوری اسلامی باید بار دیگر از سوی دستگاه حاکمیت آمریکا تاکید گردد.
پنج- اوباما با در خواست ترکیه مبنی بر ایجاد منطقه ی امن در شمال سوریه مخالفت نماید.
شش-عدم تصویب تحریم های غیر اتمی به بهانه حقوق بشر یا کمک به تروریسم،یا هر بهانه دیگر ،بعد از حصول به توافقات اتمی.
در مقابل تعهدات جمهوری اسلامی شامل نکات زیر بوده است:
یک- همکاری پنهان و غیر اعلام شده با ائتلاف علیه داعش و در راس آن امریکا بمنظور ریشه کن کردن داعش در عراق و سوریه و احتمالا سایر نقاط.
دو-بیش از 90 در صد خواسته ای رئیس جمهور آمریکا در خصوص مسائل اتمی ، از نظر رهبری پذیرفتنی است که وزیر خارجه نظام حامل این پیشنهادات در کنار میز مذاکرات است. ده در صد باقیمانده بخاطر مانور رهبری در داخل است که رئیس جمهور آمریکا باید این مشکلات نظام را که عمدتا مخالفت نهادهای نظامی ،روحانیت سنتی حوزه علمیه قم و ائمه جمعه و جماعت و اکثریت اعضای مجلس شورای اسلامی با روحانی و تیم مذاکره کننده است.درک نماید تا بعد از امضای توافقات تیم روحانی تحت فشار این گروه نبوده و دور از حملات انتقادی قادر به اداره امور جاری و بخصوص احیای اقتصاد کشور پس از رفع تحریم ها علیرغم کاهش قیمت نفت باشد
سه-نظام می پذیرد که فعالیت هسته ای خود را تا حدی تعدیل نماید که کشورهای منطقه قانع شده و اقدام به مسابقه تسلیحات اتمی ننمایند.
چهار- نظام می پذیرد که حاصل توافقات طوری باشد که رئیس جمهوراوباما بتواند اعلام کند دستآوردش از مذاکرات دو جانبه هسته ای آنچنان است که نه تنها جمهوریخواهان بلکه لابی مخالف اسرائیل در آمریکا نیز قانع گردند.
با توجه بمراتب فوق بنظر میرسد اگر اتفاق غیر مترقبه ایی رخ ندهد طرفین در حال رتق و فتق آخرین مسائل با قصد و اراده نهایی کردن توافقات هسته ای می باشند تاکید طرفین بر این است که روی توافقات باید طوری کار کرد که رئیس جمهور آمریکا قادر باشد در تقابل اعتراض مخالفین ادعا نماید که جمهوری اسلامی به تعهدات خود عمل نموده و همه راههای حصول به سلاح اتمی بسته شده است متقابلا رژیم تهران بتواند مخالفین داخلی و خارجی خود را مجاب نماید که حقوق هسته ایی ایران برابر قوانین بین المللی و احکام شرع مبتنی بر ولایت مطلقه فقیه رعایت گردیده و با لغو تحریم ها و گشایش مالی خطر فروپاشی نظام از بین میرود.
در گزارشات کلیدی راجع به مسائل ایران از سوی برخی از بازیگران صحنه روابط بین الملل عمدتاً روی چند مسئله زیر تاکید شده است:
 گرچه رژیم تهران بعلل عدیده و در راس آن عدم مشروعیت داخلی و خارجی و نیز ورشکستگی اقتصادی ناشی از تحریم ها و کاهش روز افزون قیمت نفت در آستانه فروپاشی است.اما بعلت نبود یک آلترناتیو این تفکر را در بین سران غرب تعمیم داده است که نمی توانند خارج از رژیم جمهوری اسلامی روی مخالفین رژیم که یکدست نبوده و پراکنده بود ودر جزیره های جداگانه و دورازهمدیگر هستند حساب بنماید که همچون اوضاع سوریه که ازبغل این بحران داعش زاده شد یا لیبی که همچنان نا آرام است اوضاع ایران بدتر از این که هست بشود.این نگرانی در چنان حدی است که پس از پخش خبر بیماری رهبر رژیم ،محافلی در غرب ،فرمانده سپاه قدس قاسم سلیمانی را ولو با کودتا و حفظ چهار چوب نظام فعلی بعنوان جایگزین در نظر گرفته علیرغم ذکر اسم وی در لیست تحریم های قطعنامه های شورای امنیت اخیراً وی را عمداً بزرگنمایی و معروف می نمایند.
باین ترتیب بنظر میرسد 5 بعلاوه 1 و در راس آن آمریکا بقای رژیم در منطقه را بعلت نبود اوپوزیسیون متحد و یکپارچه و منسجم و قدرتمند و همچنین پروسه ظهور یک قدرت شیعی در مقابل افراطیون جهادی سنی که مخرج مشترک شان القاعده و داعش بوده در حوزه امنیت ملی خود قرار داده اند.
شایان ذکر است که رهبران ترکیه باین امر آگاهی یافته و اخیراً آلترناتیو دیگری راکه فاقد افراط و تفریط های طیف عربستان و قطر در مقابله با طیف جمهوری اسلامی همراه با متحدین آن درمنطقه ، بعنوان اسلام میانه به جهانیان معرفی و بطور قاطع در حال ایجاد آن هستند . ورود ترکیه علیرغم سکولار بودنش در قانون اساسی به بازی اسلام مداری ،وضعیت خاور میانه را بد تر از آنچه که هست خواهد نمود. حاصل این قضیه در غایت امر می تواند به محاصره شدن کشور ایران با مخالفین دخالت رژیم اسلامی در مسائل آنان و در نتیجه نوعی اتحاد مقدس علیه سرزمین ما و سرانجام تکه پاره کردن آن بیانجامد.تنها چاره ممانعت ازین امر همانطور که این کمپین بار ها تاکید داشته اتحاد همه ایرانیان مخالف رژیم علیه حکومت ولی فقیه و تلاش مشترک و واحد برای فروپاشی آن می باشد.

کمپین سفارت سبز 
دفتر مرکزی- اسلو
آذرماه 1393 برابر با دسامبر 2014
Read more