حضور محمدرضا حیدری در پارلمان اروپا
در تاریخ دوم جولای 2010 به دعوت اتحادیه اروپا و خانم باربارا لوخبیلر نماینده پارلمان اروپا در رابطه با کشور ایران آقای محمدرضا حیدری کنسول سابق ایران در نروژ و مسئول کمپین سفارت سبز در محل پارلمان اروپا در بروکسل حاضر و در خصوص جنبش سبز و آینده آن سخنرانی کردند که متن آن به شرح ذیل است :

با سلام ودرود به حضار محترم و همچنین تشکر از پارلمان اروپا و خانم باربارا لوخبیلر
آنچه طی یک سال گذشته مردم ایران را بیش از تقلب در انتخابات دچار شوک ساخت، خشونت حامیان دولت در
قبال مردم بود. چه کسی باور می کرد نیروهایی که می بایست مدافع ملت در مقابل دشمنان خارجی باشند این گونه عمل کنند؟ اما متاسفانه هزاران هزار تن به چشم خود دیدند که چه گذشت و امروز پس از یک سال با این همه ادعای قدرت حکومت، حتی یک نفر به جرم کشتن معترضین شناسایی و محاکمه نشده است و همین امر بیش از پیش حقایق را بر جهان نیان آشکار می سازد و هیات حاکمه ایران را به نقض آشکار حقوق بشر محکوم می کند .
آقای موسوی در بیانیه شماره ۱۸ خود اشاره دارد که: «از دروغ، تخلف و تقلب به کار گرفته شده در انتخابات، سوال “رای من کجاست؟” زاده شد و مردم، روشن و بی ابهام به شیوه ای مسالمت آمیز در راهپیمایی تاریخی و بی نظیر ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ این سوال را پرقدرت و بلند فریاد زد و جز کسانی که جهل و خرافه و منفعت پرستی و دروغ ، چشم و گوش آنها را بسته بود، در سطح ملی و جهان همه آن را شنیدند و دیدند.
ولی پاسخ چه بود؟ جز کشتن و به حبس کردن و زنجیر به تن برهنه زندانیان زدن و حمله به خوابگاه‌های دانشجویی؟ به یقین فجایع کهریزک و آدم کشی های روزهای ۲۵ و ۳۰ خرداد و عاشورای حسینی از خاطره جمعی ملت پاک نخواهد شد و نباید هم پاک شود که خیانت به خون شهدا و بی گناهان است. ما چگونه می توانیم تیرهای مستقیم به مردم و زیر کردن آنها توسط ماشین پلیس را از یاد ببریم.

جنبش سبز موجی از گفتگو درباره مسائل مهم و سرنوشت ساز در حوزه عمومی بین مردم ایجاد کرده که در تاریخ معاصر ما بی‌نظیر بوده است. امروز بیش از همیشه تاریخ، مردم متجاوزان به حقوق اساسی ملت را می شناسند و به نقض مکرر حقوق بشر و کرامت انسانی در نظام امنیتی – قضایی ایران آگاهی دارند و می دانند تا چه اندازه تمامیت خواهان در پایمال کردن میثاق مشترک ملی به‌ویژه در زمینه حقوق اساسی مردم پیش رفته اند. در عین حال علی‌رغم حوادث تلخ و گزنده و خونبار، به برکت همین تعامل و گفتگوی جمعی، عقلانیت مردم همواره بر احساسات آنان غلبه کرده است و از این‌‌رو بدخواهان با تمام تلاش هایی که کردند نتوانستند مردم آسیب دیده و کشته داده و حبس دیده را به خشونت وا دارند.
مبارزه و ایستادگی از طریق مسالمت آمیز کارآمدترین اسلحه ما درمقابل گلوله ها و باتوم‌های برقی و چماقداران و قداره کشان بی‌فرهنگ و بد دهان بوده است. توده های میلیونی ملت بزرگ امروز می بینند که چه کسانی دشنه در دست به دنبال زنان، مردان، پیران و جوانان می دوند و چه کسانی با برخورداری از فرهنگی نازل، در تظاهرات و جمع‌های عمومی رکیک ترین کلمات و جملات را بر زبان می آورند».
اینک تمام مخالفان این حکومت جبار در پرتوی جنبش سبزملت ایران به یک اتحاد برروی خواستهای حداقلی خود رسیده اند که همانا دموکراسی ، عدالت ،آزادی بیان ،آزادی زندانیان سیاسی ، آزادی احزاب و برگزاری انتخابات آزاد وغیر گزینشی و جدائی دین از سیاست می باشد و این در واقع نکته مهم و استراتژی جنبش سبز می باشد که همچو رنگین کمانی تمام رنگها را در بر می گیرد.
اولین نکته ای که دموکراسی به ما می آموزد تا در کشور ایران آن را به کار گیریم : تحمل یکدیگر با هر فکر و اندیشه وایدئولوژی است و لذا اتحاد برروی حداقلها توسط گروه های اپوزیسیون درداخل و خارج از کشور ، این نقشه رژیم را که خواهان نفاق و تفرقه بین ما می باشد را باشکست مواجه کرده است .
درانتها به باور من و سایر دوساتنم در کمپین سفارت سبز موضوع نقض حقوق بشر در ایران باید در اولویت برخورد با رژیم تهران قرار گیرد و آنچه ما را در مسیر رسیدن به خواسته های حداقلی مان منسجم تر می سازد همان اتحاد تمام گروه ها در برابر این حکومت خودکامه است .

محمدرضا حیدری کنسول مستعفی ایران و مسئول کمپین سفارت سبز
02/07/2010 بروکسل
Read more