ندای سبز آزادی : خشم کودتا گران از دیپلمات های سبز علنی شد


رامین میهمان پرست

وزارت امورخارجه دولت کودتا که تا پیش از این استعفای دیپلمات های سبز ایرانی در اعتراض به کشتار هموطنان را انکار می کرد، به ایجاد کمپین "سفارتخانه های سبز" واکنش نشان داد و آنرا دسیسه توصیف کرد.سخنگوی این وزارتخانه در این باره گفت: راه اندازی "کمپین سفارتخانه های سبز" یکی از "فتنه های دشمن" است که با "حمایت آمریکایی ها و اسرائیلی ها" شکل گرفته است.رامین مهمانپرست گفت، تلاش کارداران، مدیران و دیپلمات های معترض سفارتخانه های ایران در راه اندازی حرکتی تحت عنوان "سفارت سبز" و یا "دیپلمات سبز" با حمایت کشورهای غربی صورت می گیرد و مانند دیگر "فتنه ها" شکست خواهد خورد.خبر راه اندازی "کمپین سفارتخانه های سبز" نخستین بار توسط محمدرضا حیدری، کنسول سابق سفارت ایران در نروژ، مطرح شد.
محمد رضا حیدری، کنسول سابق سفارت ایران در نروژ
حیدری، یکی از دیپلمات های مستعفی است که دی ماه گذشته در اعتراض به سرکوب اعتراضات مردمی پس از کودتا، ازسمت خود کناره گرفت و گفت: "آن صحنه ها (در روز عاشورا) را که دیدم، دیدم که حکومتی که دم از شریعت اسلامی می زند، دم از شیعه بودن می زند، با مردم خود چگونه برخورد می کند، حجت بر من تمام شد".


در آن زمان، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی خبر کناره گیری آقای حیدری را تکذیب کرد و گفت که او در پایان دوره خدمت خود در اسلو، به زودی به ایران باز می گردد.


پس از آن، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، گفت که محمد رضا حیدری از سمت خود استعفا داده اما این استعفا پذیرفته نشده و لازم است این کارمند وزارت خارجه به تهران باز گردد.


این در حالی است که شمار دیگری از کارمندان وزارت امور خارجه نسبت به شرایط داخلی معترض هستند و می خواهند به "آغوش مردم" بازگردند..


، طی هفته های گذشته اخبار دیگری از پیوستن ابوالفضل اسلامی، رایزن سابق سفارت ایران در ژاپن، به گروه "دیپلمات های سبز" حکایت داشت.


ابوالفضل اسلامی نیز دریاره علت استعفای خود گفت: "از خشونت های به کار گرفته شده علیه مردم بیزار شده ام"


سخنگوی این وزارتخانه در مصاحبه امروز خود با خبرگزاری سپاه، با نام بردن از حیدری و اسلامی آنها را "دستاویزهای سوخته" خواند.


محمد رضا حیدری بهمن ماه گذشته اعلام کرده بود که هدف او از راه اندازی "کمپین سفارتخانه های سبز" آن است که به دیپلمات های ایرانی مخالف دولت که به گفته او در کشورهای آسیای میانه و آفریقا قرار دارند و ممکن است از امکانات دیپلمات های ایرانی مستقر در اروپا برخوردار نباشند، کمک کند تا به "کشورهای امن هدایت" شوند و "صدای آنها به گوش مردم دنیا" رسانده شود.


Read more